Wróć do serwerów >>

Na początku musimy zdecydować w jaki sposób zabierzemy się za robienie naszego configa. Możemy to zrobić z poziomu konsoli lub ręcznie, poprzez edycje pliku *.cfg. Na dobrą sprawę można to zrobić nawet w Notatniku, są oczywiście programy, które kolorują składnię, jednak jest ona prosta do bólu, więc wystarczy nam Notatnik.

Rozpoczynając zabawę, na początek stwórzmy na dysku pusty plik tekstowy, nadajmy mu dowolną nazwę, a jako rozszerzenie wpiszmy *.cfg. Tradycja nakazuje, by nazwać config swoim nickiem np. zdzichu.cfg. Teraz należy podjąć decyzję, czy komendy będziemy umieszczać w dowolnej kolejności czy może w uporządkowany sposób. Zdecydujmy się na ten drugi wariant. Każdą grupę komend poprzedzali będziemy komentarzem. Komentarzem w configu jest wszystko począwszy od znaków // do końca wiersza. Obok komend będę zamieszczał również komentarze, jednak robiąc config kasujcie je, pamiętajcie, że plik z configiem nie może przekroczyć 16KB! Jeżeli przekroczy, to najzwyczajniej w świecie nie uda nam się go uruchomić.

Jeśli chcemy przypisywać wartość komendom to przydaje się wiedzieć, że:

Musimy ustalić jaki przycisk do czego będzie nam służył. Możliwości jest bardzo, bardzo wiele. Zacznijmy od przycisków, które będą nam służyć do poruszania się. Wbrew pozorom nie będziemy poruszać się strzałkami. Przyczyna jest prosta, zbyt mało przycisków je otacza, przez co gra może być uciążliwa. Najczęściej gracze poruszają się przyciskami ASDW. Potrzebne nam będzie również schylanie, skakanie, wolne chodzenie (przydaje się, ponieważ nie słychać wtedy kroków). Podane bindy to tylko przykłady, każdy powinien wybrać klawisze, które najbardziej mu odpowiadają. Spróbujmy to wszystko ustawić, na początku dodając komendę unbindall:

Spis treści

1. Movement (poruszanie się)

Teraz zbindujmy bronie. Oczywiście każda broń musi być zbindowana pod osobnym przyciskiem. Można do każdej dopasować oddzielny celownik, czy nawet czułość myszki, zależnie od upodobań, dopisujemy wtedy po przecinku odpowiednie komendy (MWHEELUP i MWHEELDOWN to po prostu rolka w myszce):

2. Ustawienia broni

bind l “+button5″ -Grapling hook
Jeśli chcemy zmienić celownik lub dodać inne komendy, po prostu robimy to tak:

Ustalmy teraz przyciski których używać będziemy do strzelania i zoomowania:

3. Bindy TDMA

W Quake 3 najlepsze jest to, że zbindować możemy wszystko, każdą komendę, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Poniżej podaję kilka przydatnych bindów, które ułatwią Ci życie.

4. Bindy Funkcyjne

Bindy mamy już za sobą, teraz zajmiemy się dopasowaniem odpowiedniej czułości ruchów myszą. Generalnie są dwie główne komendy odpowiedzialne za czułość: sensitivity i cl_mouseAccel. Pierwsza odpowiada bezpośrednio za czułość, druga to coś w rodzaju przyspieszenia. Jest jedna zasada, trzeba dopasować to wszystko tak, by mieć swobodę ruchów (duży sens), a jednocześnie zachować możliwość płynnego celowania (mały sens). Trzeba, więc wszystko odpowiednio wyśrodkować i dopasować. Róbmy to grając z botami. Jest bardzo wiele ustawień, trzeba metodą prób i błędów ustalić te, które są dla nas optymalne.

5. Ustawienia myszy

Bardzo ważne jest dopasowanie wszystkich komend do warunków połączenia, jakimi dysponujemy (powiemy sobie o tym jeszcze w dalszej części).

6. Ustawienia połączenia LAN/ADSL

O komendach połączenia będziemy jeszcze mówić w dalszej części.

Dopasujmy teraz sposób wyświetlania mapy, przeciwnika i ogólnie grafiki. Spotkać tu można wiele ustawień, jednak jest pewien problem, gdyż ustawienia pasujące do jednej mapy, wyglądają tragicznie na innej. Dlatego trzeba wszystko ustalić metodą prób i błędów. Podam przykładowe ustawienia, które zapewniają dobrą, ba bardzo dobrą widoczność przeciwnika praktycznie na każdej mapie

7. Ustawienia grafiki

8. Ustawienia dźwięku

9. Modyfikowanie HUD’a

Teraz pora na HUD. Cóż to takiego? Jest to po prostu to wszystko, co widzimy ciągle na ekranie (miernik zdrowia, celownik etc.). W Quake’u mamy ogromne możliwości dopasowania wszystkich elementów:

Na koniec jeszcze kilka innych (co wcale nie znaczy, że mniej ważnych) komend:

10. Inne przydatne komendy

11. Komendy parametry głosowania (CALLVOTE)

Aby w czasie gry uzyskać spis komend do głosowania wystarczy napisać callvote. Natomiast by się dowiedzieć jakiej wartości jest parametr danej komendy wystarczy napisać callvote bez żadnego parametru, np: aby dowiedzieć się czy na serwerze włączony jest quad piszemy:

Główne parametry:

12. Komendy Referee (Sędziego)

Bycie sędzią ułatwia zmianę ustawień i jest nieocenione przy serwerach dedykowanych lub zarządzania serwami stojącymi gdzieś na necie.

13. Komendy Rcon (Administratora)

No i kolejna istotna sprawa. Komendy rcon czyli zabawa w boga (administratora) serwera. Możemy zrobić wszystko, od zmiany ustawień serwera, jego fizyki po zarządzaniem graczami, map listami i czym tam nam przyjdzie tylko do głowy (w trybie natychmiastowym bez głosowania). Możemy z jego pomocą poprzez \rcon [zmienna] zrobić m.in:

14. Nicki i kolory

Quake 3 umożliwia w przeciwieństwie do innych gier bardzo fajne opcje jeśli chodzi o tworzenie sobie xywek. Każdy wie (a jak nie wie to się własnie dowie), że kolory nicku uzyskuje się przez użycie znaku ^ i odpowiedniej cyfry od 0 do 7. Czyli:

^0 – czarny
^1 – czerwony
^2 – zielony
^3 – żółty
^4 – niebieski
^5 – fioletowy
^6 – jasny niebieski
^7 – biały

Z tym ^0 to jest tak, ze niby jest to kolor czarny ale tylko w textach pisanychdo innych. Niestety w Vq3 nie można sobie tak łatwo zrobić czarnego nicka. trzeba pokombinować i zrobić ^^0, wtedy będzie kolor czarny ale niestety z ^ z przodu (np. \name ^^0Deus da w efekcie xywę: ^Deus). Natomiast na OSP nie ma problemu z czarnym nickiem.

[- OSP i nicki -]

Ok. Część opisu znajdujaca sie u góry powinna wystarczyc ludziom grającym na czystym Q3. Reszta mojego opisu będzie przeznaczona dla uzytkowników OSP:

Jeżeli chcecie zrobić swój własny cień pod nick możecie znaleźć gotowe wartości kolorów RGB tutaj [klik].

[- Dwuczłonowy nick -]

Jeżeli chcecie zrobić dwuczłonowy nick np gumowa kaczka, a nie gumowa_kaczka, to by pominąć znak _ musicie użyć \set name “gumowa kaczka” zamiast \name “gumowa_kaczka”. Komenda set name pozwala używać spację w nicku.

[- Brak nicku -]

Często mogliście się pewnie spotkać na niektórych serwerach z przypadkiem gdy jakiś gracz nie posiadał nicku. Jak to możliwe? Otóż nie są to żadne Haxy tylko wykorzystanie zależności powyżej.

\set name “^1 “

Przez set name nadajecie kolor pustemu znakowi (spacji) i macie niewidzialny nick. (Na niektórych serwerach postać o takim nicku była automatycznie wykopywana).

[- Nicki specjalne -]

Jeżeli chcesz stworzyć nick z niedopuszczalnymi normalnie znakami tak jak to często bywało w przypadku modów FreezeTag lub Instagib musisz użyć specjalnego generatora, który wklei tego typu znaki do cfg. Np za pomocą tego:

[Klik]

15. Przydatne skrypty

[- Skrypt Rocket Jump -]

Wielu graczy używa zbindowanego skoku na rakiecie, czyli tzw. rocket jumpa. Dwa najczęściej spotykane różnią się od siebie niewielkim szczegółem. Pierwszy robi za nas wszystko, my tylko naciskamy przycisk, a komputer już sam odpowiednio skieruje nasz celownik i „naciśnie” co trzeba. Drugi rodzaj to taki, w którym to my sami musimy skierować myszkę w dół. Radzę używać tego drugiego, gdyż pozwala również na odbijanie się od ścian i większą swobodę. Czasami w turniejach zabrania się używania tego pierwszego, który robi za nas wszystko. A o to ten drugi rodzaj:

[- Skrypt Zooma -]

Opinie na temat używania zooma są podzielone, jedni nie mogą bez niego żyć, u innych wywołuje odrazę. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, wielu graczy ma zoom w swoich configach. Musisz sam zdecydować czy chcesz go używać. Istnieje kilka rodzajów przybliżania.

Pierwszy to standardowy zoom. Aby go użyć wystarczy posłużyć się komendą +zoom. Zbindujmy ją sobie, podczas gdy wybrany przycisk jest wciśnięty, my cieszymy się przybliżeniem. Sposób użycia:

Zoom pokazany wyżej zapewnia płynne przybliżenie, jednak ta płynność dla niektórych może być wadą. Jest tak dlatego, ponieważ płynne przejście zajmuje trochę czasu, są to co prawda ułamki sekund, jednak w ferworze walki nawet one są na wagę złota. Druga wersja zooma jest więc błyskawiczna:

Genialny 2 stopniowy zoom. Jeżeli będziecie używać tylko tego skryptu to musicie na każda broń dodatkowo zbindować vstr zoom. Moje sensy musicie zastąpić swoimi, fov’y też można zmienić. Możecie też wyrzucić echo jak was denerwują komunikaty.

Rozszerzenie powyższego skryptu. ponowne naciśnięcie przycisku raila daje średni zoomik … Genialne przy railowaniu.

Niektórzy gracze używają zooma w zupełnie innym celu. Mianowicie, dzięki niemu możemy uzyskać bardzo cieniutki promień LG. W tym celu ustawiamy wysoki cg_fov (np. 300), a cg_zoomfov na taki, jaki nam odpowiada np. 95. Teraz przed każdym meczem musimy wpisać w konsoli +zoom. Oprócz cienkiego shafta jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania. Gdy używamy innego fova do każdej broni, wtedy przy normalnych ustawieniach musielibyśmy do każdej broni dopasować odpowiedni sens. Trick z zoomem zwalnia nas z tego obowiązku. Raczej mała grupa graczy używa tej sztuczki, co nie znaczy, że się ona nie przydaje, wypróbuj i zdecyduj.

[- Skrypt z wielokrotnymi emotami -]

Po co uśmiechać się zawsze tak samo! Można przecie śmiać się zawsze inaczej.

[- Skrypt reklamowy -]

A tu skrypt z reklamą serwera. Umieśćcie sobie to w configu i zbindujcie. Potem przytrzymajcie ten guzik, zatkajcie uszka i gotowe.

[- Skrypt na wiele zmian jednocześnie -]

A tutaj kolejny bardzo przydatny skrypt. Pozwala na błyskawiczne przełączenie między danymi nickami, różnymi ustawieniami map, czy doborem interfejsu w zależności od potrzeb. A to wszystko pod jednym klawiszem!

[- Skrypt na zmianę koloru celownika -]

Szybka zmiana koloru celownika na jeden z 8 standardowych … trzeba pamiętać, że
w cpma jest zamieniony kolor 5 i 6 w stosunku do OSP …

[- Skrypt tabeli wyników -]

A teraz skrypcik wyświetlający inaczej tabele wyników meczu.

[- Skrypt na modele postaci -]

A tutaj skrypt zmieniający kolor modeli postaci w czasie gry.

[- Skrypt na urozmaicony kolor raila -]

A tutaj taki bajerek co by rail strzelał za każdym razem innym kolorem. Działa tylko na OSP i czystym quake 3. Na CPMA trzeba sobie zmienić parametr color1 na color i też działa.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Przede wszystkim powiedzmy sobie o dwóch komendach, które ściśle powiązane są z configiem. Pierwsza to /writeconfig nazwa.cfg, która zapisuje wartości wszystkich zmiennych oraz zbindowane przyciski, do pliku. Odradzam jej używania, gdyż stracimy porządek w swoim, robionym w pocie czoła, configu. Nie używajmy jej również dlatego, że zaśmieca ona nasz config niepotrzebnymi wartościami, w takim wypadku łatwo przekroczyć dozwolone 16KB, jakie może mieć config.

Druga komenda jest o wiele bardziej przydatna, gdyż służy do uruchamiania naszego configa. Wywołuje się ją w następujący sposób: /exec nazwa.cfg. Gdzie nazwa.cfg to plik, który znajduje się w katalogu baseq3.

Jeszcze słowo o katalogach Quake’a. Otóż, kiedy jesteśmy w OSP, to wtedy podczas używania komend takich jak exec, komputer najpierw będzie szukał pliku w katalogu quake3\osp. Dopiero, jeżeli go nie znajdzie, zajrzy do katalogu baseq3. W przypadku, gdy w obu katalogach istnieją pliki o tej samej nazwie, załaduje się ten z folderu osp.

Zachęcam Cie do ściągania configów znanych graczy i testowania na botach. Zabawa jest przy tym przednia, a jednocześnie nauczysz się bardzo wielu ciekawych rzeczy i sztuczek. Nie bój się testować, pamiętaj, że config jest bardzo ważny, lepiej od razu zrobić go jak trzeba.

Na koniec powiedzmy sobie o komendzie vid_restart. Kiedy wprowadzamy niektóre zmiany graficzne, nie od razu są one widoczne. W takim wypadku należy użyć tej komendy, nie przyjmuje ona żadnych parametrów. Komenda r_picmip niekiedy może sprawiać problemy, wtedy vid_restart rozwiązuje problem.